Preot Croitoriu Sebastian

Preoți slujitori Noiembrie 29, 2014

Sunt născut în zorii zilei de 20 iulie 1976, în comuna Grumăzeşti, jud. Neamţ. Părinţii care m-au adus pe lume se numesc Grigore şi Maria, eu fiind al II-lea copil din cei şase fraţi, iar la botez mi-au pus numele Sebastian.

Şcoala primară şi gimnazială am absolvit-o în comună, apoi între anii 1991-1993, am urmat Şcoala de Cântăreţi Bisericeşti din Botoşani, şi tot acolo în 1997 am terminat şi Seminarul Teologic-Liceal  ,,Sf.  Gheorghe” Botoşani. După anul 1999, am urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,D. Stăniloae” din Iaşi şi am sustinut lucrarea de licenţă în 2003  la disciplina Drept Bisericesc, sub îndrumarea Pr. Lect. Ioan Antistescu.

Am fost hirotonit ca diacon şi preot în anul 1999 de către P. F. Daniel, pe baza parohiei Rădeni, Protopopiatul Iaşi I, iar în anul 2005 am fost transferat la parohia Adormirea Maicii Domnului din comuna Ghindăoani, unde slujesc şi astăzi.

Între anii 2006-2009, am urmat cursurile Facultăţii de Muzică ,,Gheorghe Dima” din Cluj cu specializarea Pedagogie Muzicală. Sunt căsătorit din 1999, am o fiică, iar în prezent predau muzica la Liceul Teologic Ortodox ,,Cuvioasa Parascheva”, de la Mănăstirea Agapia.